Her webmaster blogunun işlevselliğini arttırmak için sürekli farklı yollar aramalıdır. Bugün sizlerle blogun işlevselliğini ve hızını arttırmak için oldukça basit bir yöntem olan tarayıcı önbellekleme ayarlamalarını paylaşacağım.

Bugün GTmetrix‘ten sitemin performans raporuna baktığımda Leverage browser caching unsurunun derecesinin oldukça düşük olduğunu gördüm. Bir kaç araştırma yaptım ve .htcaccess dosyasında ufak değişiklikler uyguladım. Tekrar test ettiğimde değerin 20-30 gibi bir dereceden 81’e çıktığını gördüm. Bu ufak değişiklik site hızını ve YSlow değerini pozitif yönde etkiledi.tarayıcı önbellekleme htaccess

Tarayıcı Önbellekleme Nedir ?

Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanılarak, sunucunun işlemesi gereken HTTP istekleri sayısını azaltılabilir. Böylece site yükleme zamanı kısaltılır, kullanıcı deneyimi ve website performansı arttırılır. Ek olarak tekrar söylemek gerekirse, leverage browser caching, Sayfa hızı ve YSlow değerlerini yükseltir.

Tarayıcı Önbellekleme Nasıl Yapılır ?

Bunu yapmak için, .htcaccess dosyasında gerekli değişiklikleri uygulamak gerekiyor. Gerçekte, oldukça basit olan bu yöntem, cPanel sistemini henüz yeni kullananlar için .htaccess dosyasını değiştirmek biraz zor görünebilir.

cPanel üzerinden dosya yöneticisine tıklayarak .htcaccess dosyasına erişebilirsiniz. cPanel > File Manager‘e (Dosya Yöneticisi) tıklayın, karşınıza çıkan açılır pencereden Web Kökü seçeneğine tıklayın ve gizli dosyaları göster seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

.htaccess dosyasını açın ve dosyaya aşağıdaki direktifleri yapıştırın:

## EXPIRES CACHING ##

ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg “access 1 year”
ExpiresByType image/jpeg “access 1 year”
ExpiresByType image/gif “access 1 year”
ExpiresByType image/png “access 1 year”
ExpiresByType text/css “access 1 month”
ExpiresByType application/pdf “access 1 month”
ExpiresByType text/x-javascript “access 1 month”
ExpiresByType application/x-shockwave-flash “access 1 month”
ExpiresByType image/x-icon “access 1 year”
ExpiresDefault “access 2 days”

## EXPIRES CACHING ##

Bu kodu kullanarak, ana statik dosyaları (resim, CSS, PDF, JS vb.) gelecekte daha hızlı yükleme süreleri üretmek için önbelleğe alınır.

Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra .htaccess dosyasını kaydedin ve kendi gözünüzle sitenizin Sayfa Hızı ve YSlow değerlerini görün!