WordPress sistemime son zamanlarda çince, japonca farklı dillerden çok farklı sayıda spam yorum gelmeye başladı. WordPress tartışma ayarlarında yorum denetimini aktif tuttuğum için yorumlar sitede gözükmese de ciddi anlamda sinir bozucu olabiliyorlar.

Bu nedenle wordpress spam yorum engelleme, wordpress ip engelleme ile ilgili internette çeşitli bilgiler aradım. İnternette bulduğum bilgilerin çoğu wordpress ban, wordpress akisment gibi yorum eklentileri oldu. Açıkçası çok fazla sayıda eklenti kullanma taraftarı değilimdir. Eğer sizde fazla sayıda eklenti kullanma taraftarı değilseniz aşağıda ki uyguladığım wordpress yorum engelleme yöntemini kullanabilirsiniz.

WordPress Spam Yorum Engelleme

  • WordPress Yönetim Paneline giriş yapın.
  • Yönetim paneline giriş yaptıktan sonra Ayarlar > Tartışma sekmesine tıklayın.
  • Açılan Tartışma ayarları sekmesinde, aşağılarda bulunan Yorumlar için Kara Liste alanını bulup, spam yorumlar gelen ip adreslerini her satıra bir ip adresi gelecek şekilde doldurun.
  • Ek olarak ip değiştirilmeye karşı spam yorum hangi siteden geliyorsa başına http:// ekleyerek siteleri de engelleyebilirsiniz.

Not: Yorumlar için Kara Liste‘nin hemen üstünde yer alan Yorum Denetiminde ” Eğer bir yorum 1  ve daha fazla bağlantı içeriyorsa onu beklemeye al.” seçeneği aktif hale getirilirse yapılan yorumlarda link olduğu zaman otomatik olarak yorum sizin onayınıza sunulur.

Aşağıda ki resimde örnek olarak engellediğim İp adreslerini ve siteleri görebilirsiniz.

wordpress ban