Bu zamana kadar 2 adet beta aşamasından geçen ve WordPress’in ikinci büyük sürümü olan Wordpres 4.0 Caz klarnet ve orkestra şefi Benny Goodman onuruna “Benny” isimli WordPress 4.0 sürümü bugün yayınlandı. Devrim niteliğinde yenilikler ile gelmemiş olsa da sahip olduğu yenilikler sayesinde bir çok WordPress kullanıcısına oldukça fayda sağlayıcı özellikler eklenmiş.

WordPress sitenizi güncellemek için Başlangıç > Güncellemeler sekmesinden WordPress 4.0 güncellemesini yükleyebilirsiniz.

Lafı fazla uzatmadan hemen WordPress 4.0 ile gelen yeni özelliklere bakalım.

WordPress 4.0 “Benny” ile Gelen Yenilikler

Kurulum Aşamasında Dil Seçimi

WordPress kurulum aşamasında uluslararası dillerden çoğunu kullanıcılara sunmuyordu. Her kullanıcı kullanacağı wordpress dil seçimini yerel WordPress sitesinden indirmek zorunda kalıyordu.

WordPress 4.0 ile birlikte yükleme ekranının ilk sayfasında Dil seçimini yapmak mümkün oldu.Sitesini İngilizce hariç diğer dillerde kullanmak isteyen kullanıcılara oldukça pratik bir yöntem sunuyor.wordpress dil seçimi

Sabit İçerik – Yazı Düzenleyicisi Geliştirmeleri

Sanırım WordPress 4.0 ile gelen en önemli özelliklerden biri de ihtiyacınız olan araçların sürekli elinizin altında olması. İçerik düzenlediğiniz alan, düzenleme yaptığınız alt bölümlere inseniz bile hep üstte kalıyor. Yazı yazmak çok daha rahat ve sürükleyici hale getirilmiş.

Kimilerine her ne kadar gereksiz bir özellik gibi görünse de, bu özellik uzun makaleleri çok daha kolay yazılabilir duruma getiriyor.wordpress post editor

Embed Edilmiş İçeriklerin Önizlemesi

WordPress 2.9 sürümünden beri gömülü videoları destekliyor. Eski sürümlerde youtube, vimeo gibi embed kodunu alabildiğiniz siteden yazı editörüne kodu yerleştirdiğiniz de sadece konu içinde video’yu görebiliyorduk. Yazı düzenlerken konu içinde video gözükmüyordu. Bu özellik ile birlikte embed kodu kullanmaksızın yeni bir satıra bir sadece YouTube adresini yapıştırın ve sihirli bir şekilde gömülü videoya dönüşmesini seyredin. Yazı editöründe gömülü içeriğin gerçek bir önizlemesini gösteriliyor.

Ayrıca desteklenen servislerin sayısı da arttırılmış. İnstagram, Flicker, Spotify gibi oynatma listeleri, fotoğraflar WordPress tarafından desteklenir hale getirilmiş. WordPress tarafından desteklenen tüm gömülü ortamları görmek için buraya bakabilirsiniz.

wordpress video gömme

Geliştirilmiş Tema Düzenleyicisi

Tema özelleştiricisi ilk olarak WordPress 3.4’te tanıtıldı. Son iki yıldır, WordPress geliştiricileri bu özelliği yavaş yavaş benimseyerek bu özelliği geliştirerek eklediler. WordPress 4.0 ile bileşenler tüm bir bileşen alanı etrafında gruplandırılmış. Yani herhangi bir bileşen alanını seçtiğiniz de içerdiği tüm bileşenler ortaya çıkacaktır.

Özelleştirici yaptığınız değişiklikleri canlı sisteme yayınlamadan önce önizleme yapabilmenize olana sağlar. Ayrıca sitenizdeki farklı sayfalarda gezinerek önizleme de yapabilirsiniz.

wordpress özelleştirici

Ortam Kütüphanesi “Izgara Görünümü (Grid View)”

Ortam kütüphanesinde mevcut liste görünümüne ek olarak, Worpress 4.0 yüklediğiniz ortam öğelerini daha rahat düzenleyebilmeniz ve görebilmeniz için ızgara görünümü seçeneğini aktif hale getirdi. Bu sayede daha fazla görüntü görebilirsiniz.

grid view
Birden çok görüntüyü yeni ızgara görünümü altında düzenlemek artık çok daha kolay. Düzenlediğiniz görüntüden sonra bir sonraki görüntüye geçmek için sağ üstte bulunan okları kullanarak bir sonraki görüntüye rahatlıkla geçebilirsiniz.

 

wordpress ortam kütüphanesi

Geliştirilmiş Eklenti Ekleme Deneyimi

WordPress yeni eklenti yükleme alanına oldukça hoş bir değişiklik yapılmış. WordPress 4.0’da yönetici panelinden yeni eklenti ekleme sayfasına girdiğiniz de eklentiler ızgara görünümünde listeleniyor. Bir önceki liste versiyona göre bu daha profesyonel bir şekilde eklentileri sunuyor.wordpress eklenti ekleme

 

Genel olarak WordPress 4.0 “Benny” sürümüyle öne çıkan özelliklerin yanı sıra çeşitli hatalarda giderilmiş durumda.  Wordpress 4.0 güncellemesinde olmasını istediğiniz en önemli özellikleri yorum kısmından bildirebilirsiniz.