Sık kullandığınız uygulamaların bildirim sesini değiştirmek telefonunuza bakmadan bile çıkan vızıltının hangi uygulamadan geldiğini anlamanıza oldukça yardımcı olur. Bu özellikle yoğun olduğunuz zamanlarda oldukça yararlıdır.  Sadece sesi duyarak, gelen bildirimin hangi uygulamadan geldiğini anlayıp önemli bir bildirim olup olmadığına karar verebilir ve hemen okuyabilir ve ya sonra okuyabilirsiniz. Bu yazımızda, bunu Windows Phone telefonunuz da nasıl yapılacağını bulabilirsiniz.

Bu özellik yalnızca Windows Phone 8.1′de kullanılabilir. Başlamadan önce telefonunuzun Windows Phone 8.1 güncellemesine sahip olup olmadığından emin olmak için Ayarlar sekmesinden gerekli kontrolleri yapabilirsiniz.

 

1 Uygulama Listesi > Ayarlar ve ya Windows Phone başlangıç ekranından Ayarlar‘a girin. İki yöntem de sizi aynı yere götürecektir.

windows phone arka plan

windows phone ayarlar

2 Ayarlar sekmesinden ekranı biraz aşağıya kaydırın ve  Ayarlar > Bildirimler + eylemler ayarına tıklayın ve devam edin.bildirimler+eylemler

3  Bildirimler + eylemler ayarları menüsü bildirimleri nasıl, ne zaman ve nereden alacağınızı seçmeniz ve daha hızlı erişmek istediğiniz uygulamalar ve ayarlar için tek durak noktasıdır. Bildirim özelliği bulunan tüm uygulamalar burada listelenir. Bildirim ayarlarını değiştirmek istediğiniz uygulamaya tıklayın.

notifications+actions

4 Bildirim özelliğini kullanan tüm uygulamalar için, bildirim sesini değiştirebileceğiniz bir seçenek olacaktır. Windows Phone telefonunuzun sisteminde bulunan sesi ve ya kendi yüklemiş olduğunuz sesi bildirim sesi olarak kullanabilirsiniz. Uygulamaların bildirim seslerini birbirinden rahatça ayırabilmek için sesleri farklı seçebilirsiniz. Bildirim sesinin yanı sıra bildirimler+eylemler ayarlarında aynı zamanda titreşimi açıp kapayabilir ve bildirim başlığını gizleyebilirsiniz.bildirim sesi ayarları

5 Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra ekranı kapatabilirsiniz.