geri dönüşüm kutusuna göndermeden dosya silmeEğer sizde bilgisayarınızda Windows’un gücünü kullanıyorsanız, bir dosya ve ya klasör sildikten sonra gerekirse daha sonra geri yüklemeniz için Geri Dönüşüm Kutusu’na taşınır. Sildiğiniz dosyaların bilgisayarınız da kapladığı sabit disk alanını geri kazanmak için Geri Dönüşüm Kutusundan kalıcı olarak silmeniz gerekir.

Neden bir dosyayı geri dönüşüm kutusuna göndermeden silemiyoruz ? Bu aslında oldukça basit ve kolay bir yöntemle yapılabiliyor. Aşağıda ki talimatları uygulayarak bir dosyayı geri dönüşüm kutusuna göndermeden silebilirsiniz.

1 Dosya silme Methodu

Windows’ta dosya silmek için iki farklı yöntem bulunuyor.

  • Silmek istediğiniz dosya ve ya klasöre sağ tıklayıp Sil’i tıklamak.
  • Bir dosya ve ya klasörü Geri Dönüşüm kutusuna sürükleyerek istediğiniz dosyaları kolayca silebilirsiniz.

Fakat bu yöntemler silmek istediğiniz dosya ve klasörleri Geri Dönüşüm kutusuna gönderir. Siz Geri Dönüşüm kutusunu temizlemediğiniz süre boyunca orada kalırlar. Şimdi gelelim  geri dönüşüm kutusuna göndermeden dosya silmeyi öğrenmeye.

2 Dosyaları Kalıcı Olarak Silme

  • Bir dosya ve ya klasörü geri dönüşüm kutusuna göndermeden silmenin ilk yolu silmek istediğiniz dosyayı seçip Klavye’den SHİFT+ DELETE tuşlarına basmak.
  • İkinci yöntemde ise Geri Dönüşüm kutusu ayarlarında ufak bir değişiklik yaparak silmek istediğiniz bir dosyayı ne zaman olursa olsun anında bilgisayarınızdan kalıcı olarak siler.

Windows masa üstün’de bulunan Geri Dönüşüm Kutusuna sağ tıklayın ve açılan sayfa da “Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na taşıma. Dosyalar silindiğinde hemen kaldır. ” seçeneğine tıklayıp Tamam‘a tıklayın.
Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu'ndan kalıcı olarak silme

Geri Dönüşüm Kutusunda gerekli değişikliği yaptıktan sonra herhangi bir dosya ve ya klasör silmeye çalıştığınız da dosyalar Geri Dönüşüm Kutusuna gönderilmeden anında bilgisayarınızdan kalıcı olarak silinecektir.