Yazın ortasında tatil planları yapıp gidemeyenler için birbirinden mükemmel varlığına dahi inanamayacağınız 12 eşşiz plajı sizlerle paylaşıyoruz. Tatile gidemiyorsak hayal kurmayacak değiliz ya 🙂 İşte karşınız da o sahiller..

12 adet sahil ve 36 adet fotoğraf bulunduğundan dolayı konu her sayfada 4 plaj gösterilecek şekilde 3 sayfaya ayrılmıştır.[

İlk Sayfada bulunan sahiller:

Beyaz Kum Sahilleri – White Sand Beach
Pembe Kum Sahilleri – Pink Sand Beach
Deniz Kabuğu Sahilleri – Sea Shell Beaches
Kırmızı Kum Sahilleri – Red Sand Beach

 

Beyaz Kum Sahilleri – White Sand Beaches

white sand beachesAvustralya’da oldukça popüler olan Maldiv ve Fiji adalarını muhtemelen bir muhabbet ortasında ve ya internet ortamında görmüşsünüzdür.  Rüya gibi sahillere sahip adalardır buralar ve inanılmaz beyaz kumlara sahip sahillerdir. Peki bu beyaz kumların nereden geldiğini hiç düşündünüz mü ? Araştırmalara göre beyaz kumların büyük çoğunluğu minik zerrecikler ve çoğunlukla yosunla birlikte mercan içerirken aynı zamanda bölgedeki balıkların yeyip, sindiremediği şeylerden ibaret. white sand beach white sand beaches

Pembe Kum Sahilleri – Pink Sand Beaches

pink sand beach
Bu zamana kadar görmemiş ve duymamış olsak ta aslında dünyada epeyce pembe kum sahili bulunuyor. Elbette biz ilk görenler için oldukça şaşırtıcı bir görüntü ortaya çıkıyor. Pembe kumlar foraminifera denen özel bir tür kırmızı-pembe kabuklu hayvanların kalıntılarından oluşuyor, öldüklerinde bu kabuklar kalıyor ve rüzgar bunları ezip, taş ve diğer kalıntılarla birleştirerek bu şahane görüntüyü ortaya çıkarıyor.

 pink sand beaches pembe kum sahili

Deniz Kabuğu Sahilleri – Sea Shell Beaches

sea shell beach
Küçükken bir çoğumuz denizden bulduğumuz türlü türlü deniz kabuklarını toplayıp eve götürür, süs niyetine kullanırdık ya da akvaryumu olanlar için akvaryuma oldukça hoş süs olurlardı. En güzel deniz kabuğunu bulmak için az uğraşmamışızdır. Avustralya’daki Shell Beach ya da Güney Afrika’daki Jeffreys Bay, Florida’daki Sanibel Island, bütün sahil şeridi deniz kabuğu olan plajlardan ibaret! Denizde içleri başka canlılar tarafından yenen bu kabuklu canlılar, öldükten sonra kabuklarıyla savrularak, coğrafik konumlarından dolayı dünyanın belli bölgelerinde kıyıya vurarak orada kalıyor ve bu inanılmaz görüntü ortaya çıkıyor.
sea shell beaches deniz kabuğu sahili

Kırmızı Kum Sahilleri – Red Sand Beaches

kırmızı kum sahilleri
Volkanik kaya ve büyük demir yatakları okyanusun aşındırma gücü ile karşılaşınca kırmızı kum sahilleri oluşuyor. Dünyada başlı başına 3 büyük kırmızı kum sahili bulunuyor, Kokkini – Yunanistan, Kaihalulu – Hawai, ve Rabida – Galapagos Adaları.
red sand beach red sand beaches

Diğer sahilleri görmek için sayfa sekmelerini kullanın.