1. En yakın arkadaşınla bile irtibatta kalmak zorlaşır.

Her ne kadar parmaklarınızın ucunda akıllı telefonlar, facebook gibi sosyal ağlarından anında mesajlaşma şansı olsa da dostluk ilişkinizin iyi gittiği anlamına gelmez. Lise zamanlarında arkadaşlarınız size yakın yerde yaşıyor ve ya en azından her gün sınıfta görme şansınız oluyordu. Şimdi ise arkadaşlarınız farklı mekanlarda, farklı planlarla genellikle meşgul olacaklardır.
i miss yo so much it hurts

 

2. Bazı arkadaşlarını kaybedersin.

Malum arkadaşlarınızla irtibatta kalmak zor olduğundan, doğal olarak bazı yaprak dökümleri yaşayacaksınız.Tüm İlk okul ve orta okul arkadaşlarını düşün hangileriyle gerçekten bağlantı halindesin ?
lose touch with some friends

3. Kesinlikle yep yeni arkadaşlar kazanacaksın !

Bu doğru, üniversite hayatından sonrada yep yeni arkadaşlar kazanacaksın. Sanılanın aksine diploma aldıktan sonra sosyal hayatın tamamen ölmeyecek. Taşındığın şehirde, yeni bir aktivite de ve ya çalıştığın yerde yeni arkadaşlar edinecek ve belki de eski arkadaşlarınla temas halinde olacaksın. Bu tanışacağın arkadaşlardan bazıları gerçek dünya ile yüzleşmen de en önemli ve destekleyici kişiler olacaklar. Bu nedenle arkadaşlarını dikkatle seç!
new friends

4. Beklediğin kadar sürekli dışarı çıkamazsın hatta eskiye göre daha az dışarı çıkarsın.

Bir iş aramak ile iş sahibi olmak arasında kafa yorarken haftada 1 yada 2 kere anca dışarı çıkabileceksin.
no i cant do that

5. Eve geri dönüş her zaman zordur, ama buna değer!

Bir kaç hafta için olsa bile, üniversite hayatında yaşadığınız yaşamdan sonra eve geri dönmek oldukça zor olacak. Fakat eve dönmek aslında çok iyi olacak, ama sırf cüzdanınıza yardımcı olduğu için değil. Bu zaman hayatınızın geri kalanında ki yaşamdan önce ebeveynleriniz ve kardeşleriniz ile yeniden bağlantı kuracağınız harika bir zaman olacak. Aile bağları, önemlidir! Bu dünyadaki tek servet ailendir.

homies

6. Evden ayrı kalmak başta eğlencelidir fakat sonralarda etkisini kaybeder.

Muhtemelen iş ile ilgili amaçlar nedeniyle evden ayrılmanın vakti gelir. Üniversite hayatında evden uzak okumuş olabilir ve ya yurt dışında çalışıp seyahat edip evden uzak kalmış olabilirsiniz. Fakat bir yetişkin olarak evden ayrılmak, bu daha önce yaşadığınız ayrılıklara benzemez.

cat gif

7. Hayatında bir sürü “İlkleri” başaracaksın

İlk apartman, ilk görüşme, ilk iş, ilk araba, ilk maaş, ilk gerçek buluşma, ilk yeni arkadaş vb. Komik olan şey ise, 4 yıllık üniversite seni bunların hiç birine hazırlamayacak olması.

can i get an amen up in this bitch

8. Bazı yönlerden, ilk kez kendini gerçekten yetişkin hissedersin

Kendinizi beslemeniz, kendi programınıza uymanız ve arabanıza benzin alma, eve alış veriş yapma gibi çeşitli yetişkin işleri yapmanız gerekir. Bunlar biraz bunaltıcı olabilir. Üniversiteden mezun olup diplomayı aldığınız da, sizin resmen yetişkin olduğunuzu belirten bir belge ve ya kart vermezler. Yani evet tüm bu yetişkin işlerini kendin öğrenmelisin.

feel old

9. Yinede, Hala bir çocuksundur

Evet, artık üniversite hayatında değilsin. Yarın okula yetiştirmek üzere 5 sayfalık bir kompozisyon yazmak zorunda değilsin. Haftanın her akşamı dışarıya çıkamıyorsun. İş aramayı, daire aramaya ve karı koca arama gibi daha büyük sorunların var. Tüm bu sıkıntıları bir süreliğine kenara atıp kafanı hala dağıtabilirsin. Sen hala 20’li yaşlarındasın ve evet gerçekten önünde hayatın geri kalanı var.

bar girl gif

10. İş bulmanın zor olduğunu anlarsın

Sağlam bir psikolojiye sahip olmanı gerektirecek süreçtir. Sabır, azim olmazsa olmazlarındandır bu sürecin. İş bulma sürecinizin kısalmasında bulunduğunuz şehir,sizin nitelikleriniz, beklentileriniz, çevre gibi pek çok faktör etkilidir. Torpilin yoksa bir kere öyle kendine uygun bir yerden hop diye başlayacağını sanma. O yüksek hayallerini bir dizginle.Bu ülkede üniversite mezunu değerli mi sanıyorsun? değil işte. ilk başta beklentilerini düşür bir bakayım. İşe CV’ni doğru düzgün hazırlamaktan başlayabilirsin.

nightmare jobnightmare job

 

11. Kalabalıkların arasında yalnız olmak

Evet, belkide listede yer alan derslerden en kötüsü. Kalabalıkların arasında yalnız olmanın ne olduğunu öğrenirsin.

 

kalabalıkların arasında yalnız olmak