ÖSYM tarafından 14-22 Haziran tarihlerinde düzenlenen binlerce öğrencinin girdiği Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçları açıklandı.  Öncelikle sınava giren tüm adaylara geçmiş olsun, umarım çalışmalarınızın karşılığını almışsınızdır. Üniversite tercihi yapacak adaylar için, ÖSYM’nin yaptığı açıklamaya göre ön bilgi amaçlı 2013-2014 üniversite taban puanları ve sıralamaları açıklandı.

Aynı zamanda kılavuza göre, üniversite tercihleri 7-17 Temmuz‘da yapılacak. 2014-2015 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar 1-5 Eylül tarihleri arasında Üniversite kayıt işlemlerine başlayacak.

Üniversite tercihi yaparken sizlere tavsiyem istemediğiniz bölümü ve ili yazmayın. Çevrenizde ki insanların ne istediği önemli değil, kendi istediğiniz illeri ve bölümleri yazın. İstemediğiniz bölümlerin çıkması halinde okula gidip yarıda bırakır ve ya hiç gitmez iseniz, bir sonra ki sene sınava girdiğiniz de yerleşip de gitmediğiniz ya da yarıda bıraktığınız için puan kaybına uğrarsınız.

Tercih yaparken sıralamayı kullanmaya özen gösterin. Puanlar yanıltıcı olabilir.

üniversite taban puanları

Tercihler yapılırken aşağıda yer alan kılavuzlarda ki yüksek öğretim programlarına ait 2013-ÖSYS başarı sıralarının adayın 2014-ÖSYS sonuç bilgilerindeki YGS & LYS yerleştirme puanlarına ait başarı sıraları ile karşılaştırılması yol gösterici olabilecektir.

YGS & LYS Üniversite Taban Puanları 2014

Aşağıda yer alan dosya da MF-1 MF-2 MF-3 MF-4 TM-1 TM-2 TM-3 TS-1 TS-2 puan türlerine göre 4 yıllık üniversite taban puanları verilmiştir.


İlk tabloda Mesleki ve Teknik Orta öğretim Kurumlarından mezun olanların kendi alanlarında sınavsız olarak yerleştirilebilecekleri 2 (iki) yıllık yüksek öğretim ön lisans programları Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgelerine göre yer almaktadır. Bu tablodaki yüksek öğretim programlarına yerleştirmede öncelik sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylara verilecektir.

İkinci tabloda ise YGS Üniversite Taban Puanlarını görebilirsiniz.

Meslek yüksek okulları programlarına yerleştirme yapılırken mezuniyet yılı, meslek liselerinin tür grubu, yerleştirmenin METEB içinden veya dışından yapılmış olması ve doğum yılı önemli rol oynamaktadır.