openjdk kurulum

Bu konu Ubuntu Linux sisteminde Android programlama yapabilmek için gerekli adımları içermektedir. Linux işletim sisteminde Android Studio ve ya Eclipse İDE kullanmak için ilk olarak kullandığınız Ubuntu Linux geliştirme ortamının Android Studio sistem gereksinimlerini karşıladığından emin olmak gerekiyor.

Bu nedenle Android Studio’nun çalışması için gereken OpenJDK veya Oracle Java JDK‘nın sisteminiz de kurulu olduğundan emin olun. Eğer sistemimiz de herhangi bir Java JDK yüklü değilse, aşağıda ki adımları takip ederek gerekli JDK kurulumunu yapın.

Oracle Java JDK Kurulumu

1 Oracle Java JDK yüklemek için iki yöntem bulunuyor. İlk olarak Ubuntu Linux Terminal kullanarak java jdk kurulumundan bahsedeceğim. Kurulum oldukça basit Terminal’i açın ve aşağıda ki komutları sırasıyla Terminal’e yazın. Yani ilk olarak ilk komutu Terminal’e girip Enter’a basın ardından sırasıyla devam edin.

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java8-installer

Bu şekilde en güncel Oracle Java 8 jdk Linux işletim sistemli bilgisayarımıza kurulacaktır.

2 Oracle Java JDK yüklemek için ikinci bir yöntem ise http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html adresine girin. Java SE 8u{xx} Download JDK seçeneğine tıklayın >> Lisans sözleşmesini kabul edin >> Linux işletim sisteminize uygun 32-bit Linux için Linux86 ya da 64-bit Linux sistemi için Linux x64′e tıklayıp indirmeyi başlatın.

İndirme tamamlandıktan sonra Ubuntu Linux Terminal (Ctrl + Alt + T) aracılığıyla altta bulunan kodu kullanarak JDK’yı kuruyoruz.

Linux 64-bit sistemler için

sudo tar xzvf ~/İndirilenler/jdk-8u31-linux-x64.tar.gz

Linux 32-bit sistemler için

sudo tar xzvf ~/İndirilenler/jdk-8u31-linux-x86.tar.gz

Eğer yukarıda ki kod hata verirse indirmiş olduğunuz Oracle Java JDK ‘nın bulunduğu dizini değiştirin. Bunun dışında jdk güncellenmesi sebebiyle’de kod hatalı olabilir. Bu nedenle jdk-8u{xx}  kısmını indirdiğiniz versiyona göre değiştirebilirsiniz.

 OpenJDK Kurulumu

Ubuntu OpenJDK kurmak için Terminal’i kullanacağız. Arama sekmesinden ya da (Ctrl + Alt + T) aracılığı ile Terminali açın ve aşağıda ki kodları sırasıyla girin.

İlk olarak paket listemizi güncelliyoruz.

sudo apt-get update

Paket listesi güncellendikten sonra aşağıda ki komut ile Linux openjdk 7  jdk ve openjdk 7 jre kurulumuna başlıyoruz.

sudo apt-get install openjdk-7-jre openjdk-7-jdk

İşlem tamamlandıktan sonra Android Studio kurulumuna başlayabilirsiniz.