72 Milyon aktif oyuncuyla dünyanın en büyük oyun platformu olan Steam için 2014 yılının başlarında düzenlenen bir konferansta farklı ülkeler için Steam para birimi desteği vereceğini açıklanmıştı. Bu para birimleri içinde Türk Lirası‘da bulunuyordu.

İşte aylar önce yapılan bu müjdeli haberden sonra Steam 22 Ekim tarihinden itibaren bir çok oyun TL para biriminde gözükmeye başladı. Steam Cüzdan‘da parası olan kullanıcıların paraları güncel piyasa değeri tarafından belirlenen bir değişim oranı ile Dolar kurundan Türk Lirasına dönüştürüldü.

Steam’in Türk Lirasına geçmesi Türk oyuncuların çok işine gelecek gibi gözüküyor. Çünkü Valve Dolar-Türk Lirası arasında ki kuru 1.5 TL’yi baz alarak hesapladı. Normalde Dolar kuru’nun 2.20 TL’den çevrildiğini düşününce bir çok oyun için düzenlenen 1.5 TL sabit kuru oyunlara daha ucuz fiyata sahip olmamızı sağlayacak. Örnek olarak Dolar bazında $ 15 olan Counter Strike: GO Türk lirasına çevrildiğinde yaklaşık 34 TL gibi bir fiyatı oluyordu. Ama Valve’nin yaptığı 1.5 TL sabit kur ile birlikte Counter Strike: GO 24 TL olmuş durumda.steam

Steam’da Türk oyuncularına yönelik yapılan değişiklikler sadece Türk Lirasıyla kalmadı. Bunun yanında Mobil ödeme, Akbank, Bank Asya, DenizBank, FinansBank, Garanti, Halk Bank, Türkiye İş Bankası, PTT ve Yapı Kredi gibi hesaplardan Steam’a para aktarabileceksiniz. Steam, Mobil ödeme seçeneği olarak şuanlık Turkcell Mobil ödemeyi kabul ediyor.