Kader bu ya, Rus mafyasının eline düşmüşsünüz… Sizle beraber bir esir daha var. Neden orada olduğunuza dair hiçbir fikriniz yok ama mafya sizi onların işine burnunuzu sokmakla suçluyor. Bu işte bir karışıklık olmalı! Suçlu siz değilsiniz diğer esir! Ama ikna edemiyorsunuz…

Diğer esir de aynı şeyleri söylüyor! Yüzsüz herif…

Rus mafyası ne yapacağına karar veremediği için rus ruleti oynatmaya karar veriyor. Hayatta kalan serbest kalır. Rus ruletini biliyorsunuz, standart bir altıpatlar tabanca ile oynanıyor. 6 kurşun yuvası olan şarjöre bir veya iki kurşun konuluyor, şarjör çeviriliyor ve herkes silahı kendi kafasına sıkıyor… boş geliyor ya da BOM!

Diğer esir (ismi Mel olsun) ilk hak ve iki kurşun veriliyor. Mel, iki kurşunu tam olarak yan yana koyuyor, silindiri çeviriyor ve kendisine bir el ateş ediyor!

Hiçbir şey olmuyor. Hala hayatta. Ve silahı size uzatıyor. rus ruleti zeka sorusuKarşınızda 3 seçenek var:

1- Silindiri çevirip ateş edebilirsiniz

2- Silindiri çevirmeyip sadece ateş edebilirsiniz

3- Silindiri açıp, kurşunları yeniden istediğiniz gibi yerleştirip, silindiri çevirip ateş edebilirsiniz

Beyninizi etrafa saçma riskini en aza indirmek için hangisini yaparsınız?

 

İpuçları & Doğru Cevap
Aşağıda ki sekmelerden ipuçlarına ve sorunun cevabına bakabilirsiniz.
İpucu 1
işin püf noktası mermilerin yan yana olması. Ardışık mermi yataklarının içinde. Birbirinin hemen yanında!
İpucu 2
Yan yana kurşunların olduğu iki tane dolu mermi yatağı varsa, o zaman bitişik 4 tane mermi yatağı var demektir. Şayet boş bir mermi yatağı ateşlenirse bir sonraki yatağın da boş olma ihtimali nedir? Silindiri yeniden çevirme ile çevirmeme seçeneklerini karşılaştırın!
Cevap
Hiç çevirmeden ateş edin!

Silahın mermi yatağındaki sıralama şöyle olacak (B boş, D Dolu) B-B-B-B-D-D

Boşlardan birini Mel ateşledi. Boştan sonra dolu gelme olasılığı 4’te 1. Çünkü sadee 1 B’den sonra D var. Yani eğer hiç çevirmeden ateş ederseniz hayatta kalma şanısnız %75. Silindiri yeniden çevirirseniz 6’da 2 kurşın yeme şansınız var, yani %66 hayatta kalma olasılığı.