iPhone 6 NFC 

9 Eylül’de tanıtılması beklenen Apple iPhone 6‘da, kablolu yakın alan iletişimi ile çalışan mobil ödeme platformu NFC özelliğinin olması bekleniyor.

Uzun zamandır merakla beklenen iPhone 6’nın tanıtılmasına çok az bir zaman kala, telefonun en önemli özelliklerinden birinin  ‘mobil ödeme sistemi’ NFC’nin olması bekleniyor. NFC, mobil cihaz ve diğer nesneler arasında dokunmadan kısa mesafeli etkileşimi sağlıyor. Genellikle, alışverişlerde mobil ödeme yapmak ve diğer mobil cihazlara telefonu tanıtmak için kullanılıyor.

Bu söylentiler doğruysa, Yapılan bu değişiklik, Apple‘ın baş rakibi olan ve benzer mobil ödeme teknolojisini sunan Samsung‘a yetişmesine olanak verebilir. Bir kaç yıl önce, Samsung Galaxy akıllı telefonlarına NFC özelliğini eklerken, bu özelliğin iPhone’lar da olmayışını vurgulamıştı. Samsung Galaxy akıllı telefonlarının çoğu, cihazları birbirine yakın tutarak (tipik olarak sırt sırta) resim, video ve müzik dosyalarını bir başka cihaz ile paylaşabiliyor. NFC ayrıca kamerelar, kablosuz kulalıklar ve hoparlörler gibi diğer cihazlarla , akıllı telefonu eşleştirmek için kullanılabiliyor.

iphone nfc Apple iPhone 5s ile birlikte gelen, parmak izi okuyucu Touch İD sensörü ile hem cihazın güvenliği sağlanabiliyor ve hem de alışveriş yapılabiliyordu. Apple, iPhone 6’da bu özelliği daha güvenli hale getirip NFC mobil ödeme sistemine yeni bir boyut kazandırması beklentiler arasında yer alıyor.