Apple geçtiğimiz hafta Cuma günü başlattığı iPhone 5 pil değiştirme programı kapsamında, iPhone 5 sahiplerine ücretsiz pil değiştirme şansı sunuyor.

Apple‘ın dediğine göre “çok küçük yüzdeyle” bazı iPhone 5‘ler de çok kısa sürede biten pil ömrü ve ya çok şık şarj edilmesi gereken hatalı cihazların olduğu belirlenmiş. Bu hatadan etkilenen iPhone 5 cihazlar Eylül 2012 ve Ocak 2013 tarihleri arasında satışa sunulan sınırlı sayıda iPhone cihazı kapsıyor.

Eğer sizde iPhone 5 cihazınızda bu belirtileri yaşadıysanız ve telefonunuz uygunluk gereksinimini karşılıyorsa, Apple ücretsiz olarak iPhone 5 batarya değişimini yapacağını belirtiyor.

Bu program geçtiğimiz Cuma günü,Ağustos 22, Amerika ve Çin’de müşterilerin hizmetine açıldı ve diğer ülkelerde 29 Ağustos Cuma günü uygulamaya geçilecek.

Eğer telefonunuz da hatalı olanlar arasında yer aldığını düşünüyorsanız, iPhone 5 batarya değişim programı sayfasından metin kutusuna telefonunuzun seri numarasını yazıp Submit butonuna basarak kontrol edebilirsiniz. Kontrol etme butonuna bastıktan sonra Apple anında telefonunuzun ücretsiz pil değişimi uygun olup olmadığını size söyiphone 5lüyor.

iPhone 5 batarya değiştirme işlemini yapmadan önce aşağıda ki adımları izleyin:

  • iTunes ve iCloud verilerinizi yedekleyin.
  • Find My iPhone (Benim iPhone’umu bul)’u kapatın.
  • Ayarlar > Genel > Sıfırla ‘dan tüm içerik ve ayarları silin.