Clixsense & Probux Task Yapılışı

Clixsense ve ya Probux‘ta görüp görebileceğiniz bugüne kadar çıkmış en kolay tasklardan biri ile karşı karşıyayız. Oldukça kolay ve task başına $0.03 gibi iyi bir miktar para veriyor. Clixsense task’ı tamamlaması yaklaşık 15 saniye sürmüyor 🙂 Öyleyse hadi kazanmaya başlayalım !

Clixsense Task adı: Does this image match its tag?
Task Başına Kazanacağımız Para: $0.03

Task Genel Bakış

Bu task’ta, karşımıza çıkan görüntülerin rastgele çıkan etiketleri temsil edip etmediğine karar vermemiz isteniyor. Resmin etiketi en iyi şekilde temsil edip etmediğine karar vermemiz gerekiyor.

Taskta belirli etiketler için uyguladığımız kararlar bir görüntü tanıma algoritmasında kullanılacaktır. Bir algoritma eğitimi genç bir çocuğa bilmediği bir dil hakkında öğretilen kelimeler gibidir: Çocukta kafa karışıklığı yaratmadan olabildiğince açık ve net şekilde bir çok olası temsili kavramları göstermek gerekir.

Taskta Bize Sunulanlar

– Bir Resim
Eğer isterseniz resme tıklayarak farklı bir pencerede görüntüleyip büyütebilirsiniz.

– Rastgele bir etiket
Bazı etiketler doğru olarak bazı etiketler yanlış olarak verilmiştir. Yanlış yapmamaya dikkat edin!

Task Yapılışı
Resmin etiketi temsil edip etmediğine karar verin.

Örnek olarak yanda ki etiketi düşünün: “City” (Şehir)

new york city

Resim tamamen tipik bir şehir manzarasını temsil ediyor. Bu resim “City” etiketi için oldukça iyi bir örnek olur. Şehir’in neye benzeyeceğini anlamak için iyi bir görüntü. Bu nedenle, Bu resim verilen etiketi temsil ediyor diyoruz.

Yani Yes, this image is a good example of city. Seçeneğini seçiyoruz.

city future

 

 

Sağ tarafta bulunan resim de bir şehir görüyor olabilirsiniz. Fakat bu kurgusal bir şehir olabilir, şehir ile bazı mantıksal bağlantısı olsa da bu resim şehir konseptine uygun bir resim değildir.

Bu nedenle No, this image does not fit for city. Seçeneğini seçiyoruz.

 


 

ay çiçeğiŞimdi ise “flower” etiketini yani çiçeği temsil eden bir resim olup olmadığına karar vereceğiz.

Yanda ki resim “flower” çiçeği temsil ediyor. Animasyon ve çeşitli programlar ile yapılan ve etiketi temsil eden resimler kabul ediliyor. Aşağıda ki resim herhangi birinin bir program ile çizdiği bir resim olsada çiçeği temsil ettiği için Yes, this image is a good example of flower. seçeneğini seçiyoruz.

 

ay çiçeği

 

 

Her ne kadar “Flower” çiçek etiketinin resmi temsil ettiğini karar vermeye  çalışsakta sağ tarafta bulunan çiçekte oldukça belirli farklılıklar olduğunu görmüşsünüzdür. Bir çiçeğe oranla sağ tarafta bulunan çiçeğin gözleri var. Ay çiçeğinden çok bir çizgi film karakterine benziyor. Oysa bir çiçeğin gözleri olamayacağını herkes biliyor. Bu nedenle No, this image does not fit for flower. seçeneğini seçiyoruz.