Mobil mesajlaşma günümüzde oldukça yaygın hale geldi. Son yıllarda mobil teknolojinin gelişmesiyle birlikte WhatsApp gibi bir çok ücretsiz SMS ve MMS uygulamaları oldukça popüler bir hal aldı. Kuşkusuz ki günümüzde en çok kullanılan ücretsiz mesajlaşma uygulaması ise WhatsApp olarak biliniyor.

Google mobil platformlarda mesajlaşmanın ciddi yükselişi sonrası Google Hangouts mesajlaşma uygulaması ile bu alana yönelmişti fakat Hangouts karmaşıklığı ve kullanım verimsizliği nedeniyle bir çok kişi tarafından tercih edilmedi. Bu nedenle Google, kendine özgü bir uygulama olan yep yeni anlık mesajlaşma servisi Google Messenger‘i Play Store’de yayınladı.

Android 5.0 Lollipop ile gelecek olan Nexus 6 ve Nexus 9 cihazlarında Google Hangouts yerine Google Messenger ana ekranda varsayılan mesajlaşma servisi olmayı hedefliyor. Uygulamanın belirtilen özellikleri ise şu şekilde:

  • google messengerDaha hızlı paylaşım: Paylaşmak istediğiniz fotoğrafı ve ya videoyu seçin ve ya o an fotoğraf çekerek anında istediklerinizle paylaşın. Ayrıca rehberinizdeki kişilere sesli mesajda gönderebiliyorsunuz.
  • Kolay arama: Tam olarak aradığınızı bulmak için rehberinizden ve ya konuşma başlıklarından arama yaparak, geçmişteki konuşmaları ve ya kişi listenizde ki herhangi birini kolayca bulabilirsiniz.
  • Kullanıcı dostu tasarım: Diğer mesajlaşma uygulamalarına kıyasla Messenger yeni, akıcı, kullanımı kolay, esnek tasarımı sayesinde kullanıcılara kolaylık sağlıyor.
  • Daha fazla kontrol: Mesajlaşmak istemediğiniz kişileri kolay bir şekilde engelleyebiliyorsunuz.
  • Daha fazla özellik: sesli mesajlar, emoji ifade desteği, renkli kısa mesajlar, mesaj arşivleme ve daha fazlası.

Google Messenger bu tarz yenilikçi ve sade kullanımı ile popüler mesajlaşma uygulamalarına kafa tutmayı hedefliyor.

messenger
google-messenger-3

Uygulama 12 Kasım’da yayınlandı ve şuan da Messenger uygulamasını yaklaşık 10.000 kişi kullanıyor. Bu arada belirtmekte fayda var Messenger şu anda Android™ 4.1, Jelly Bean ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlarda desteklenmektedir.

Google Messenger’i Android cihazınıza indirmek için aşağıda ki bağlantıya tıklayın.

google play