Son zamanlarda ki güncellemeleriyle adından çokca söz ettiren Facebook, geçtiğimiz günlerde aktifleştirdiği otomatik video oynatma özelliğiyle kotalı internet kullanan bir çok Android ve ios telefon kullanıcılarını durduk yere mobil internet kotasını kullanması nedeniyle kullanıcıları oldukça rahatsız etti. Neyse ki otomatik video oynatma özelliği Android ve İos mobil cihazı kullanılan telefonlarda oldukça kolay bir yöntem ile kapatılabiliyor.

Facebook aslında otomatik video oynatma özelliğini kullanarak kullanıcıları test ediyor. İlerleyen zamanlarda haber kaynağında video reklamlar koymayı düşünen Facebook, kullanıcı tepkilerinden çekindiği için otomatik video oynatma özelliği ile kullanıcıların nabzını ölçüyor ve alışkanlık yaratmaya çalışıyor. Haber kaynağında otomatik oynatılan videoları görmek istemiyorsanız, bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

İphone Facebook Otomatik Video Oynatmayı Kapatma

iphone facebook ayarları

 

Adım 1: İphone ve ya İpad‘de cihazınız da Ayarlar bölümüne girin ve aşağıda yer alan uygulamalar arasından Facebook uygulamasını  bulun.

Adım 2: Facebook uygulamasına tıklayın ve altında yer alan Ayarlar‘a tıklayın.

iphone facebok ayarları

Adım 3: Açılan Facebook ayarları sayfasında Video kısmında bulunan Auto-Play bölümüne girin ve videonun otomatik çalışmasını engellemek için “Off” seçeneğini seçin. Facebook otomatik video başlatma uygulamasını” Wi-fi Only” seçeneğini seçerseniz Wifi açık olduğunda videolar otomatik olarak başlar.

İpad ve İphone kullanıcıları için Facebook otomatik video engelleme yöntemi sadece bu kadar.

Android Facebook Otomatik Video Oynatmayı Kapatma

Adım 1: Android telefonunuzdan Facebook uygulamasına giriş yapın.

Adım 2: Yukarıda bulunan butonlardan Diğerleri butonuna tıklayın. 

Adım 3: Sayfayı aşağıya kaydırarak Uygulama Ayarlarına tıklayın.

Adım 4: Uygulama ayarlarından aşağıda sol tarafta bulunan resimde gördüğünüz gibi Video Otomatik Oynatımı‘na tıklayın ve Video otomatik uygulamasını kapatın.

facebook otomatik video izleme ayarlarıfacebook otomatik video izleme kapatma