Facebook’un en çok eleştiri alan bir özelliği de sürekli değişen gizlilik ayarları. Facebook kullanıcıların gizlilik ayarlarını özelleştirmesine yardımcı olmak için 2014 Nisan ayında üzerinde çalıştığı ve test etmeye başladığı gizlilik ayarları özelliğini kullanıma açtı. Facebook gizlilik ayarları kontrolünde “Gizlilik Dinazoru” “ZuckerSaurus-Rex” adlı mavi dinozor karikatürünü kullandı.

Facebook gizlilik ayarları güncellemesini henüz almadıysanız bir kaç gün beklemeniz gerekecek. Yeni gizlilik ayarını sağ üst köşede bulunan asma kilit simgesinden kontrol edebilirsiniz.facebook gizlilik ayarları

Facebook düzenlediği yeni gizlilik ayarları sayesinde kullanıcıların görünürlük konusunda yaşadığı sıkıntıları basit bir şekilde özelleştirme fırsatı sunuyor. Kullanıcılar Facebook gizlilik ayarı kontrolü sayesinde gönderilerini, uygulamalarını ve profil sayfası alanını 3 kısa adımda gizliliklerini kontrol edebilecekler. facebook gizlilik ayarları

İlk Adım GönderilerHaber Kaynağının veya profilinin üst kısmından paylaştığın gönderilerin kimlerin görebileceğini kontrol eder.

İkinci Adım Uygulamalar Bu alanda Facebook ile giriş yaptığın uygulamaları görebilirsin. Kullandığın her bir uygulamayı ve uygulamanın ileride senin adına oluşturacağı gönderileri kimlerin görebileceğini düzenleyebilirsin.

Üçüncü Adım ProfilBurada profiliniz de yer alan iş, eğitim ve yaşadığın şehir gibi bilgileri kimlerin görebileceğini düzenleyebilirsin.

Facebook güncellediği gizlilik ayarları hakkında yayımladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.