Android, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilen Linux tabanlı ve  açık kaynak kodlamaya sahip bir mobil işletim sistemidir.

Gelişen teknolojiye göre günümüzde bende dahil bir çok kişi Android işletim sistemini öğrenmek ve programlamak istiyor. Fakat,bir çoğu nereden başlayacağını bilmediği için pes ediyor. Google geliştiricileri, Android mobil işletim sisteminin gelişmesini kolaylaştırmak ve geliştiricilere yardımcı olmak amacıyla Android SDK ve Android ADT uygulama geliştirme araçlarını ortaya koymuştur. Android programlamaya başlamak için gerekli programları indirmeden önce ne işe yaradıklarına bakalım.

Android SDK: Android uygulamaları geliştirmek için gereken tüm APİ kütüphaneleri ve gerekli geliştirici araçları, test ve hata ayıklama gibi programları bulundurur. Android SDK’nın açılımı Android Software Development Kit yani Android Yazılım Geliştirme Kiti’dir.

JDK Kurulumu

Android SDK‘yı bilgisayarımızda kullanmak için sistemimizde bir kaç yazılımın olması gerekiyor. Çoğumuzun bilgisayarında Java JRE yüklüdür, fakat Android programlama yapabilmek için JDK  “Java Development Kit” derleyicisini indirmemiz gerekiyor. JDK Oracle’nin Java web sayfasında bulunuyor. Aşağıda ki butona tıklayarak JDK indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

JDK “Java Development Kit” Download Linke gittikten sonra açılan sayfa da alt tarafta bulunan resimde görüldüğü gibi gerekli programı indirmek için Lisans Antlaşmasını kabul etmemiz gerekiyor. Accept License Agreement’e tıklayın. Ardından sahip olduğunuz işletim sistemini seçip JDK’yı indirin.java development kit

JDK bilgisayarımıza indikten sonra kurulumuna başlıyoruz. JDK Kurulum sırasında herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

Eclipse ADT ve Android SDK Kurulumu

Eğer yeni bir Android geliştiriciyseniz, hızlı bir şekilde uygulamalar geliştirmeye başlamak için ADT Bundle yüklemenizi öneririm. Google android geliştiriciler için gerekli olan programları bir araya toplamış. Bu dosyanın içinde temel Android SDK bileşenleri ile Eclipse İDE‘nin bir sürümünü içeren dosyalar bulunuyor.Tek bir indirme ile, Android uygulama geliştirmeye başlamak için Eclipse ADT paketi ihtiyacınız olan her şeyi içeriyor.android logo

Eclipse ADT paket içeriği:

  • Eclipse + ADT plugin
  • Android SDK Tools
  • Android Platform-tools
  • A version of the Android platform
  • A version of the Android system image for the emulator
Eclipse ADT ve Android SDK İndir Yan tarafta bulunan butona tıklayıp indirme sayfasına ulaşabilirsiniz. Sayfa açıldıktan sonra Download Eclipse ADT with the Android SDK for Windows  butonuna tıklayın.

Android SDK yüklemeden önce, açılan sayfada ki şartları ve koşulları kabul etmeniz gerekir. Gerekli şartları kabul ettikten sonra işletim sisteminize uygun olan Sistem Türünü seçerek yüklemeyi başlatın.

Eclipse Kurulumu

eclipse android sdk ayarları

Yükleme tamamlandıktan sonra dosyaları .rar’dan çıkartın. Karşımıza yan tarafta gördüğünüz gibi dosyalar olacak. Öncelikle Eclipse ayarlarını yapalım. Eclipse dosyasından eclipse.exe isminde ki dosyaya çift tıklayarak açıyoruz ve bizden bir çalışma alanı belirlememiz isteniyor. Oluşturacağımız her proje burada belirlediğimiz alan içinde bulunacak.eclipse kurulum

Çalışma alanını belirledikten sonra aşağısında bulunan bunu bir daha sorma’ya tıklayarak OK’a basıyoruz, kurulum başlıyor ve şimdilik Eclipse ile işimiz bitmiş oluyor.

Android SDK Kurulumu

SDK Manager.exe adlı dosyaya çift tıklayın. Karşımıza direk güncelleme ekranı gelecek. Buradan çalışmak istediğiniz Android sürümlerini seçin ve sağ altta bulunan İnstall Packages butonuna tıklayarak indirmeye başlayın. Güncelleme direkt olarak sdk klasörünün içine yapılır. Güncelleme internet hızınıza göre biraz zaman alabilir. Ben şuan da en çok kullanılan ve kullanılacak olan sürümleri tercih ettim. Android L, Android 4.4W, Android 4.4.2 ve Android 4.3.android sdk ayarları

Evet arkadaşlar android programlamaya giriş dersi bu kadar. Android programlama için gerekli dosyaları ve derleyicileri indirdik. Bundan sonra ki derslerimizde android proje hazırlamaya başlayacağız.