mars ta metan gazı bulunduNasa bugün yaptığı açıklamada Mars’ta metan gazının bulunduğunu duyurdu. Metan gazının dünya üzerinde yüzde 95‘inin mikrobiyel organizmalar tarafından oluşturuluyor olması çeşitli spekülasyonlara yol açarken, Mars’ta hayat belirtilerinin olup olmadığını anlamak için bilim adamlarına oldukça yardımcı olabilir.

Nasa’nın 2012 yılında göndermiş olduğu Curiosity kâşif robotu yaptığı kazılar sonucunda metan gazı ve çeşitli organik kimyasal maddeleri buldu ancak metan gazının kaynağının ne olduğu açıklanmadı.

Gale Krateri’ndeki Sharp Dağı’nın eteklerinde analiz ve gözlemlerini sürdüren Curiosity, Mars atmosferinde milyar başına bir (ppb) oranından daha düşük bir metan yoğunluğu tespit etmişti. Ancak Sharp Dağı’nda son iki ay içinde yapılan dört analizde, Curiosity dört kat daha fazla metan izine rastladı.

Hayvanlar ve diğer organizmalar yemek yediklerinde atık gaz olarak metan üretirler. Bunun neticesinde metan havada kendi yolunu bulur. Mars’ta metan gazının bulunması, dünya dışı yaşam olasılığını güçlendiriyor.

Peki sizce Dünya dışında yaşam mümkün mü ?