WordPress site sahiplerinin bloglarına contact form 7 iletişim formu eklerken en sık karşılaştıkları hata “İletinizi gönderme başarısız oldu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin ya da yönetici ile başka bir yöntemle iletişime geçin.” hatasıdır. Bir çok defa tekrar ve tekrar mail göndermeye çalışarak, eklentiyi silip yeniden yükleyerek hata giderilmeye çalışılır fakat contact form 7 hatası düzeltilemez.

Contact form 7 hatası ile karşılaşmamızın nedeni hosting sunucunuzun spam mail gönderimine engel olmak için mail fonksiyonlarını kapalı tutmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bir çok hosting firması mail gönderiminde sadece SMTP sunucusunu kullanır. Blogumuz da iletişim formu ve mail fonskiyonlarını kullanmak için ayarları SMTP üzerinden mail gönderecek şekilde ayarlamamız gerekiyor.

Contact Form 7 SMTP Ayarları

WordPress Admin Paneli > Eklentiler sekmesinden WP-Mail-SMTP eklentisini indirin ve kurun.

WP-Mail-SMTP eklentisi blogunuza kurulduktan sonra aşağıda ki düzenlemeleri yapın.

wordpress smtp ayarları

  • From Email: E-posta gelen sekmesine, maillerin gelmesini istediğimiz bir e-mail adresimizi giriyoruz. Aldığınız mail’ler bu posta adresine gelecektir.
  • From Name: E-posta’ta da ki görünen isminiz. İstediğiniz gibi doldurabilirsiniz.
  • Mailer: Hosting sunucularında php mail kapalı olduğundan, bütün e-postalarımız SMTP üzerinden gönderilecektir. Send all WordPress emails via SMTP seçeceğini seçiyoruz.
  • SMTP Host: Gerekli SMTP sunucu adresi ve portu genellikle e-mailiniz de gönderilen hosting hesap bilgilerinde yer almaktadır. Bir çok hosting firması genellikle mail.alanadi.com sunucu adresini kullanmaktadır. Yine de e-mailinizi kontrol edin ve gerekli SMTP sunucu adresini ve portunu doldurun. Hosting hesap bilgilerinde SMTP ayarları yer almıyorsa hosting firmanıza ulaşarak gerekli bilgileri alabilirsiniz.
  • SMTP Port: 587
  • Encryption: No encryption seçeceğiz.
  • Authentication: Kimlik doğrulaması SMTP üzerinden yapılacağından Yes: Use SMTP authentication‘ı seçiyoruz.
  • Username: Açtığımız E-Posta’yı yazıyoruz.
  • Password: Açtığımız E-Postanın şifresini yazıyoruz.

İşlem bu kadar arkadaşlar, bütün ayarları yaptıktan sonra Değişiklikleri Kaydet diyerek wordpress siteniz de sorunsuz bir şekilde mail almaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı yaşarsanız yorum atarak bana bildirebilirsiniz.