Bu zamana kadar bilgisayarlarımda hep Windows ürünlerinikullandım. Akademik Bilişim Konferansı Java 101 kursuna seçilmem ve kursun temasının Özgür Yazılım olması nedeniyle Windows 8.1 bilgisayarıma dual-boot Ubuntu kurdum. Android programlamaya merakım sebebiyle Linux işletim sistemine’de android studio yükledim.

Bugün sizlere android studio linux kurulumu hakkında bilgi vereceğim. Aynı zamanda kurulum sırasında karşılaştığım hataları ve çözümlerini konunun altında paylaşacağım. Farklı problem ile karşılaşırsanız konu altına yorum yaparak bildirebilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olurum.

İlk olarak Android Studio’nun linux işletim sisteminde çalışması için gerekli Oracle JDK’yı yüklememiz gerekiyor. Ubuntu Oracle Java JDK ve OpenJDK kurulumu >>

Daha sonra https://developer.android.com/sdk/index.html adresinden Android Studio‘yu indiriyoruz. Gerekli programı indirmek için açılan sayfadan Download Android Studio butonuna tıklayın.

Butona tıkladıktan sonra işletim sistemine göre Android Studio indirme linkleri gelecektir.  Bu alanda iki farklı indirme bölümü yer alıyor. SDK Tools Only ve All Android Studio Packages. Bize her iki platform lazım olduğundan All Android Studio Packages bölümünden Linux Platformunda bulunan linke tıklayın.android studio linux

Karşınıza gelen ekrandan Şartlar ve Koşulları kabul edin ve Download Android Studio for Linux ‘a tıkladıktan sonra indirme başlayacaktır.

Yükleme tamamlandıktan sonra dosyanın indiği dizine girip Buraya Çıkart ( Extract Here) yaparak dosyaları ayıklıyoruz.

android studio linux

Ardından Android Studio dizinine girin ve /bin klasörü içinde bulunan studio.sh dosyasına çift tıklayarak Android Studio‘yu çalıştırabilirsiniz.

android studio linux

Studio.sh’a tıkladığınız da android studio açılmazsa Terminal’i açın ve aşağıda ki kodu terminale girin.

cd (android studionun bulunduğu dizin)android-studio/bin/studio.sh