Üniversitelerde bilgi teknolojileri konusunda ilgili grupları bir araya getirerek, bilgi teknolojileri altyapısı,kullanımı, eğitimi ve üretimini tüm boyutlarıyla tanıtmak, tartışmak, tecrübeleri paylaşmak, ve ortak politika oluşturmak amaçlarıyla ulusal boyutta Akademik Bilişim konferansı, bu yıl 4-6 Şubat 2015 tarihlerinde Anadolu Üniversitesinde yapılacaktır. Konferansta davetli bildiriler, egitim seminerleri ve yapılandırılmış çalısma grubu/açık oturum turu etkinlikler yapılacaktır. Konferans öncesi çok sayıda ücretsiz programlama kursları yapılacaktır.

Konferans öncesi kurslar için kayıtlar 1 Ocak -15 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.  Konferans öncesi ücretsiz verilecek olan eğitim listesini aşağıda görebilirsiniz.

Akademik Bilişim, İnternet Teknolojileri Derneği (İNETD) tarafından düzenlenen; akademik ortamlardaki bilgi teknolojileri konusunda çalışan ilgili grupları bir araya getirerek, bilgi teknolojileri altyapısı, kullanımı, eğitimi ve üretimini tüm boyutlarıyla tanıtmayı, tartışmayı, tecrübeleri paylaşmayı ve ortak politikalar oluşturmaya yardımcı olmayı amaçlayan ulusal bir konferanstır.

akademik bilişim konferansıAkademik Bilişim Konferansının 17incisi 31 Ocak – 6 Şubat 2015 tarihleri arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir. Konferansın ana teması olarak ‘açıklık’ belirlenmiştir. Açıklık, bilgiye ve kaynaklara sınırsız ve şeffaf erişimin yanı sıra karar almada ve yönetimde işbirliği üzerinde odaklanan bir şemsiye kavramı ya da felsefi bakış açısını ifade etmektedir.

Bu bağlamda, AB2015 Anadolu’da Konferansı, bilgi ve iletişim teknolojilerine dayalı açık toplum, açık yönetim, açık öğrenme, açık sistemler, açık kaynak kodu, açık erişim, açık yazılımlar ve benzeri konuların, başta akademisyenler olmak üzere farklı kesimlerle tartışılmasını amaçlamaktadır.

Konferansa ve eğitimlere katılım ilgili herkese açıktır ve ücretsizdir.

Konferansa ve Kurslara ayrı ayrı kayıt olmanız gerekmektedir. Gerekli kayıt ve detaylı bilgi için: http://ab2015.anadolu.edu.tr/

Akademik Bilişim 2015 Konferans Öncesi Kurs Listesi

Python ile Web Geliştiriciliği
Python ve Django ile Web Uygulaması Geliştirme
Eğitim Kurumları için Drupal
JavaScript ve Ekosistemi
3 Boyutlu Programlama Temelleri
Blender İle 3D Oyun Tasarımı
Python ile Oyun Programlamaya Giriş
Linux’a Giriş
İleri Linux
Linux ile Ağ Yönetimine Giriş -B
Ağ Yöneticiliğine Giriş -A
Puppet ile merkezi sistem yönetimi
Yeni Uygulama Servisleri – 1 (ElasticSearch, MongoDB, Redis)
PostgreSQL 101
Arduino
Web Uygulama Güvenliği ve Sızma Testleri – A
Uygulamalı Sızma Testi Eğitimi – B
Python ve R ile Bilimsel Hesaplama
Webte Kullanılabilirlik ve Erişebilirlik
Proses Mimarisi ve x86/Assembly’e Giriş
Yazılım Hayat Döngüsü ve Özgür Araçlar
Emektar C ve Bileşenleri
PHP
Java 101
Ruby 101
Ruby on Rails 101
Ruby on Rails İle Proje Geliştirme Atölyesi
Özgür Yazılımlar ile Voip 101
Android – A: Android Uygulama Gelistirme Egitimi
Android B: Android Eğitimi
Android C : Eğiticilere Yönelik Android Uygulama Geliştirme Eğitimi
Android – D: Uygulama Geliştirme
Kriptoloji-I
Kriptoloji-II
Büyük Veri

Kurs listesine ve kursların detaylarına http://ab.org.tr/ab15/kurs.html üzerinden erişebilirsiniz.