WordPress’in en yeni sürümünü kullanarak, yeni gelen en son özelliklere erişebilir ve bunun yanı sıra bir önce ki wordpress güncellemelerinde keşfedilen güvenlik açıklarını önleyebilirsin. Bu nedenle wordpress sürümünün güncel olması çok önemlidir. Peki hiç wordpress’i yeni sürümüne güncelledikten sonra problemlerle karşılaştın mı ? Sakin ol, ben de karşılaştım. Çoğu zaman bunun en büyük sebebi uygun olmayan bir eklenti ve ya tema uyumsuzluğundan kaynaklanıyor. Çok nadir olmakla birlikte de W ordpress güncellemelerin’den gelen sorunlar olabiliyor. Çözüm wordpress güncelleme geri alma. wordpress eski sürüme döndürme

Geçtiğimiz günlerde gelen WordPress 9.1 güncellemesi blogum da bir takım problemlere yok açtı. Yeni konu açarken bulunan yazma ekranı yaklaşık 300×300 şeklinde görünüyordu ve yukarıda bulunan admin bari tamamen açık bir halde footer da gözüküyordu. Uygun zamanımın olmaması sebebiyle ve kullanıcıların bu hataları görememesi nedeniyle websitem bir süre böyle kaldı. Daha sonra gerekli araştırmaları yapıp web sitemi bir önce ki wordpress sürümü olan wordpress 8.3’e düşürdüm. Hatalar ne olursa olsun, sitenizi normal hale döndürmek için yapmanız gereken hızlı bir şekilde wordpress eski sürümüne geçmektir.

Wordpress eski sürüme düşürmeden önce karşılaşılabilecek her türlü hataya karşı websitenizi yedeklemeyi unutmayın!!!

Gerekli dosyaları FTP’ye atmak için FileZilla programını kullanabilirsin.

WordPress Güncelleme Geri Alma

WordPress İndir

İlk olarak WordPress Türkiye sayfasından blogunuzun en son düzenli bir şekilde çalıştığı wordpress sürümünü indirin. Herhangi bir sürümde indirilebilir ama eski sürümlerde daha fazla güvenlik açığı bulunduğu için tavsiye etmiyorum.

Bütün Eklentileri Etkisizleştir

WordPress güncelleme geri almadan önce admin panelinden bütün eklentileri etkisizleştir ve çıkış yap. Bunun sebebi tekrar güncelleme yaptığımız da eklentilerden kaynaklanan hataları ortadan kaldırmak.

wordpress güncelleme

Wp-admin ve wp-includes Dosyalarını Sil

Kesinlikle wp-content klasörüne dokunma!

WordPress eski sürüme döndürmek için wordpress’in çekirdek klasörlerinden olan wp-admin ve wp-includes klasörlerini silin ve ya bu dosyaları ftp’nin başka bir yerine de taşıyabilirsin.

wordpress güncelleme geri alma

Eski Sürüm WordPress Dosyalarını FTP’ye aktar

İlk aşamada indirdiğimiz eski sürüm wordpress klasöründe bulunan wp-admin ve wp-includes klasörlerini ftp alanına taşıyıp üstüne yazın. Dosyalar yüklendikten sonra admin paneline giriş yapın ve güncellemeler kısmından Worpress’i son sürümüne güncelleyin. Güncelleme bittikten sonra eklentileri aktifleştirmeyi unutma. 🙂