Evrenin derinliklerinde uzayı yutabilecek, evreni bile yok edebilecek canavarlar bulunuyor. Kara delikler, astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Eğer gerçekten bir kara deliğe düşerseniz ne olur ? Stephen Hawking’e göre kendinizi alternatif bir evrende bulabilirsiniz.

Ünlü Fizikçi Stephen Hawking, bilginin kara deliğin güçlü debriyajın dan geri dönebileceğine dair yeni teorisinde, Fizikteki en can sıkıcı gizemlerden biri olan kara delikleri çözmeye yardımcı olacağını umuyor.black hole

İsveç’in başkenti Stokholm’daki Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nde konuşan Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Hawking “Eğer kara delikte olduğunuzu hissederseniz pes etmeyin, bir çıkış yolu var” dedi.

Stephen Hawking, ‘bilgi paradoksu’ denilen ve fizik dünyasını uzun yıllardır meşgul eden sorunsal için yeni teorisinde, Kara deliklerin ‘bilgi paradoksu’na getirdiği sorunsallarından biri, ‘bilgi yok edilemez’ iddiasını çürütmesiydi. Teoriye göre, bilgi eğer tek bir noktada toplanan partiküller sistemiyse, bu partiküller zaman içerisinde ileri ve geri götürülebilir. Ancak bilgi bir kara deliğe düşerse, kendi durumu ile ilgili bilgileri kaybeder ve artık ‘gerçek’ olmaktan çıkar.

Hawking’in yeni teorisine göre, bu korkunç durumun sonlanacağı iki durum bulunuyor: İlki, Kara deliğin kenarında iki boyutlu hologram da kalıcı bir şekilde sıkışmış halde kalmak. İkincisi, kendinizi alternatif bir evrenin içinde bulmak.

Kuantum Mekaniği, atomlar ve atom altı parçacıkların ölçeğinde fiziksel olayları açıklayan son derece başarılı bir teoridir. Buna göre bilgiler bir kara deliğin içine düştüğünde bile, kaybolmuş olamaz. Bu yaygın doğa yasasının dokunulmaz olduğuna inanılıyor.

Stephen Hawking,  “Kara deliklerle ilgili alternatif tarihlerin varlığının bunun mümkün olabileceğini gösteriyor” dedi.