Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Amazon tarafından 970 Milyon $ karşılığında satın alınan elektronik spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü akışı platformu Twitch‘e çok büyük rakip geliyor. YouTube oyun videoları konusunda oldukça ciddileşmeye başlıyor. Bugün YouTube blogundan yapılan açıklamaya göre bu yaz, çevrimiçi oyun yayını özelliği YouTube Gaming, yeni uygulama ve web sitesiyle beraber hayata geçiyor.

YouTube proje menejeri Alan Joyce yeni uygulamayı şu şekilde duyurdu; “YouTube Gaming favori oyunlarınız ve oyuncularınız üzerine kurulacak bunun yanında başka bir yerde olmayan daha fazla videoya sahip olacak.” Asteroids‘den Zelda‘ya (A’dan Z’ye) 25 binden fazla oyun kendi sayfalarına, en iyi videoların bulunduğu ortak bir sayfaya ve oyuncuların canlı yayın yaptığı sayfalara sahip olacak. Ayrıca oyun yayıncıları ve YouTube yaratıcılarından çok geniş kapsamlı kanalları bulacaksınız. Youtube Gaming appYouTube Gaming uygulaması ve web sitesi kullanıcıların kanallara abone olmasına ve canlı yayın başladığında anında haberdar olmalarına izin verecek. Bunun yanı sıra kullanıcılar abone olduğu kanallara göre kişiselleştirilmiş öneri alabilecekler. uygulamasında ve web sitesinde’de çevrimiçi oyun yayınını merkez alacak şekilde olacak.

İlk etapta Birleşik Krallık ve ABD’de bu yaz açılacak olan YouTube Gaming geliştirilmeye devam ediyor. Bugün 60fps ve DVR yayın desteklediği söylenen YouTube Gaming, aynı zamanda bu yayınların otomatik olarak YouTube videosuna dönüştürülmesini sağlıyor.

youtube gaming anasayfaŞubat 2014’te ABD’de yapılan araştırmaya göre Twitch internet kaynağının en büyük dördüncü kaynağı olarak belirlenmişti. YouTube Gaming açıldıktan sonra aralarında ki rekabet nerelere gidecek hep birlikte göreceğiz.

İşte YouTube Gaming’in attığı Tweete, Twitch tarafından verilen cevap 🙂

YouTube Gaming’e gaming.youtube.com adresinden erişebilirsiniz.