Google’dan teknolojide devrimsel bir yenilik daha geldi. Bugün, Google Translate’i daha da geliştirmeyle ilgili bir sonraki adıma geçildi: Sinirsel Makine Çevirisi. Google Translate artık Nöral makine çevirisi sayesinde daha doğru ve akıcı çeviriler yapabilecek. 

Google Translate’e gelen Nöral Makine Çevirisi sayesinde bütün cümleleri tek tek kelime kelime çeviri yapmak yerine bir defada çeviriyor. En kapsamlı çeviriyi anlamaya yardımcı olması için bu daha geniş bağlamı kullanıyor, daha sonra düzgün dil bilgisi ile insan konuşmasına benzer şekilde yeniden düzenleyip ayarlarlıyor. Her cümleyi anlamak daha kolay olduğu için, çevrilmiş paragraflar ve makaleler çok daha pürüzsüz ve okunması daha kolay hale geliyor. google translate logo

Güncelleme şimdilik 8 dilde destekleniyor. Bunlardan biri Türkçe olmak üzere İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, Çince, Japonca ve Korece çeviri çeviri yapılıyor. İlerleyen zamanlarda bu sayının 103 dile çıkması hedefleniyor.

Geliştiriceler, Google Translate’in son 10 yılda görünürden daha fazla geliştiğini ve bunun sadece başlangıç olduğunu söylüyor.

Google’s Neural Machine Translation System: Bridging the Gap between Human and Machine Translation ile ilgili makale  https://arxiv.org/pdf/1609.08144v2.pdf